روزنامه مناقصه و مزایده

مقاله مدیریت ذی‌نفعان، سیاست راه‌بنداز- جابنداز

شناسه : 3332 25 ژانویه 2021 - 9:43 600 بازدید ارسال توسط :

روزنامه مناقصه و مزایده در ادامه سلسله مقالات مدیریت پروژه عملی، مقاله ای را با عنوان “درس‌آموخته‌های مدیریت ذی‌نفعان پروژه‌، سیاست راه‌بنداز- جابنداز” به قلم گرشاسب خزائنی منتشر نموده است

مقاله مدیریت ذی‌نفعان، سیاست راه‌بنداز- جابنداز
پ
پ

روزنامه مناقصه و مزایده در ادامه سلسله مقالات مدیریت پروژه عملی،  مقاله ای را با عنوان “درس‌آموخته‌های مدیریت ذی‌نفعان پروژه‌، سیاست راه‌بنداز- جابنداز” در روز یکشنبه مورخ ۶/۱۱/۱۳۹۹ به قلم گرشاسب خزائنی منتشر نموده است

معرفی نویسنده

این روزنامه در معرفی نویسنده نوشته است که دکتر گرشاسب خزائنی، هیأت علمی دانشگاه و مدرس حوزه مهندسی مدیریت ساخت و همچنین عضو بنیاد نخبگان و دارای گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای مشارکت عمومی‌خصوصی (CP3P) از بانک جهانی هستند. وی سابقه مدیریت و ارائه خدمات مشاوره در زمینه مدیریت قراردادها (به ویژه مشارکت‌های عمومی‌خصوصی) و مدیریت پروژه در سازمان‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی در کشور را دارند.

متن مقاله

یکی از علل متعارف شکست پروژه‌ها، رفتار متضاد و گاه کارشکنی ذی‌نفعان در مسیر پروژه است. به همین دلیل در غالب استانداردها، مدیریت ذی‌نفعان یکی از فرآیندهای استراتژیک مدیریت پروژه سازمانی محسوب می‌شود. ولی علی‌رغم اهمیت مدیریت ذی‌نفعان در موفقیت پروژه، ولی خیلی از مدیران سنتی به این مهم توجه جدی ندارند. بلکه در مقابل موفقیت را در سیاست «راه‌بنداز-جابنداز» می‌دانند.

سیاست راه‌بنداز-جابنداز، به معنای آنکه بی‌توجه به انتظارات ذی‌نفعان، پروژه را طبق خواسته‌های خود جلو ببرند. به امید آنکه ذی‌نفعان مختلف در برابر کار انجام شده قرا می‌گیرند و نمی‌تواند مخالفت یا کارشکنی نمایند. ولی دو درس‌آموخته ارائه شده در این مقاله، نشان می‌دهد که چگونه عدم توجه به ذی‌نفعان و اصرار به تحمیل سیاست «راه‌بنداز-جابنداز» می‌تواند باعث ایجاد هزینه‌های فراوان و گاه شکست پروژه گردد.

 برای مطالعه متن مقاله می توانید به سایت رزونامه در لینک زیر مراجعه نمائید.

روزنامه مناقصه و مزایده

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.