دوره آموزشی دانشگاه

دوره برنامه ریزی و کنترل پروژه

شناسه : 2515 10 آگوست 2020 - 22:08 2081 بازدید ارسال توسط : نویسنده : گرشاسب خزائنی

هدف این دوره معرفی روش های برنامه ریزی و آشنائی با ابزارهای متعارف برای کنترل پروژه است. در انتهای دوره فراگیر باید قادر باشد که زمان و بودجه یک پروژه را برنامه ریزی کرده و عملکرد پروژه را با کمک ابزارهائی که در طول دوره معرفی می شود اندازه گیری نماید.

دوره برنامه ریزی و کنترل پروژه
پ
پ

دانشجویان درس اصول مدیران ساخت (مقطع کارشناسی) و درس برنامه ریزی و کنترل پروژه (مقطع کارشناسی ارشد) رشته مهندسی عمران می توانند مباحث منتخب دوره برنامه ریزی و کنترل پروژه ” دکتر خزائنی را از ادرس زیر دریافت کنند:

هدف دوره

هدف این دوره معرفی روش های برنامه ریزی و آشنائی با ابزارهای متعارف برای کنترل پروژه است. در این دوره فراگیر باید قادر باشد که زمان و بودجه یک پروژه را برنامه ریزی کرده و عملکرد پروژه را با کمک ابزارهائی که در طول دوره معرفی می شود اندازه گیری نماید.

البته حوزه دانش مدیریت پروژه کلان تر از مباحث معرفی شده در این دوره است. و طبیعی است که این دوره بخش محدودی از مباحث کلان مدیریت پروژه را شامل شود و صرفا به دو فرآیند مدیریت پروژه یعنی planning و Control خواهد پرداخت. و از میان ۱۰ حوزه مدیریت پروزه صرفا تمرکز بر حوزه های زمان  هزینه دارد.

محتوای دوره

این دوره اموزشی بر اساس مفاهیم و ابزارهای استاندارد PMBOK (ویرایش پنجم) طراحی شده است. البته برای انتقال بهتر مفاهیم به دانشجویان، از نمونه های اجرائی و مطالعات موردی صنعت ساخت استفاده خواهد شد.

این استاندارد برای پوشش مباحث مربوط به پروژه های عمرانی (ساختمانی) نشریه تکمیلی ارائه کرده است که برخی موارد مهم و البته خاص طرح های عمرانی را پوشش می دهد:

برای آشنائی با رویه های عملی و اموزش انواع متخلف مباحثی که ممکن است فراگیر در حین اجرا با آن مواجه شود، انجمن مدیریت پروژه نشریاتی را با عنوان “راهنمای اجرائی” ارائه کرده است که مباحث تهیه ساختار شکست کار (WBS)، برنامه ریزی زمابندی و محاسبات خاص ارزش کسب شده (Earn Value) را ارائه می نماید.

همچنین برای آنکه استفاده از این ابزارها نیازمند مهارت ها وقابلیت های فردی مدیر پروژه می باشد، انجمن مدیریت پروژه نشریه خاصی را به منظور توسعه مهارت های مدیریت پروژه ارائه کرده است:

سرفصل های دوره

اموزش در این دوره ترکیبی از ارائه مفاهیم و اجرای عملی ابزارها در پروژه های موردی خواهد بود:

۱- مقدمه ای بر مدیریت پروژه

۲- زمانبندی

۳- کنترل پروژه

۴- تخصیص منابع

۵- شبکه های پیش نیازی

۶- موازنه هزینه زمان

۷- شبکه های احتمالاتی

۸- معرفی استاندارد مدیریت پروژه، آشنائی با PMBOK

۹- نقش ها و ساختار دفتر مدیریت پروژه، درک مدیریت پروژه سازمانی

۱۰- آنچه بیشتر از شناخت ابزارها لازم دارید، مهارت های مدیریت پروژه

۱۱- آنالیز تاخیرات

نحوه ارزشیابی دوره

ارزشیابی دوره بر اساس امتحان پایان ترم دانشجویان و نیز پروژه ارائه شده توسط ایشان صورت خواهد گرفت.  برای امتحان پیان ترم که ارکیبی از مفاهیم و استفاده کاربردی از ابارهای معرفی شده در کلاس است نمره ۱۴ در نر گرفته شده است.

علاوه بر امتحان، دانشجویان بایست یک مساله عملی را که شامل تهیه برنامه زمانبندی برای یک پروژه ساختمانی خواهد بود، در طول دوره و همزمان با پیایان هر مبحث تکمیل کرده و در طول ترم تحویل دهند. انجام صحیح پروژه عملی، ۶ نمره خواهد داشت.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.