دوره آموزشی

طرح درس تکنولوژی بتن

شناسه : 2711 25 اکتبر 2020 - 17:03 2887 بازدید ارسال توسط :

هدف دوره تکنولوزی بتن آشنائی با ساخت با کیفیت بتن و نحوه کاربرد آن است. برای این منظور دانشجویان باید ضمن آشنائی با اجزای بتن، بتوانند در انتها یک طرح اختلاط برای ساخت بتن با مشخصات مورد نظر را طراحی نمایند

طرح درس تکنولوژی بتن
پ
پ

دوره تکنولوژی بتن ، با هدف تربیت متخصص طراحی و اجرای بتن برای دانشجویان دوره کارشناسی عمران طراحی شده است. علاقه مندان برای شرکت در دوره تکنولوژی بتن دکتر گرشاسب خرائنی، می توانند به سایت دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب مراجعه نمایند.

هدف دوره

هدف دوره تکنولوزی بتن آشنائی با ساخت با کیفیت بتن و نحوه کاربرد آن است. برای این منظور دانشجویان باید ضمن آشنائی با اجزای بتن، بتوانند در انتها یک طرح اختلاط برای ساخت بتن با مشخصات مورد نظر را طراحی نمایند. فارغ التحیصلان این دوره می توانند مانند یک تکنولوژیست بتن کیفیت بتن مورد نر را طراحی و یا آزمایش کرده و به درستی بتن را در اجرا بکارگیرند.

همچنین فراگیران با آشنائی با خواص بتن باید قادر باشند تا مشخصات مطلوب را در کاربرد بتن تعیین و به نحو مناسب در اجرای سازه های بتنی به کارگیرند. برای منظور دانشجویان اموزش خواهند دید که بتوانند الزامات و ملاحظات استاندارد را رعایت نموده یا در مرحله نظارت کنترل نمایند.

به دانشجویانی که علاقه مند به توسعه دانش و کاربرد بتن در خواص متفاوت می باشند، توصیه می شود که دوره تکنولوژی بتن پیشرفته را شرکت نمایند. معرفی بتن های توانمند، با مقاومت بالا، خودتراکم، الیافی و …. و همچنین معرفی مکانیزم های موثر بر بتن برای ساخت بتن های توانمند در دوره بتن پیشرفته بیان خواهد شد.

محتوای دوره

متن توصیه شده برای آموزش دوره تکنولوژی بتن، کتاب پرفسور آدم نویل با عنوان Concrete Technology است. این کتاب که توسط استاد شناخته شده علم تکنولوژی بتن نوشته شده است؛ با نثری ساده و دسته بندی مناسب مفاهیم می تواند دانش پایه تکنولوژی بتن را به دانشجویان منتقل نماید. این کتاب توسط دکتر رمضانیانپور به فارسی ترجمه شده و در اختیار دانشجویانی که با زبان فارسی ارتباط بهتری برقرار می کنند قرار گرفته است.

متن اصلی این کتاب را از ادرس زیر می توانید دانلود کنید:

دانشجویانی که بخواهند فراتر از مفاهیم اولیه، با خواص بتن به صورت اجرائی و بر اساس مطالعات آزمایشگاهی آشنا بشوند توصیه می شود که کتاب Properties of Concrete  نوشته دکتر نویل را مطالعه نمایند. ویرایش قبلی این کتاب توسطه دکتر فامیلی به زبان فارسی ترجمه شده است. از لینک زیر می توانید ویرایش ۲۰۱۲ این کتاب را به زبان انگلیسی دانلود کنید

علاوه بر کتاب های آموزشی، دانشجویان برای آشنائی با کاربردها و محدودیت های استاندارد در زمینه تکنولوژی بتن می بایست مبحث مقررات ملی را مطالعه نمایند. انتظار است که دانشجویان مفاهیم و کاربرد خواص بتن را با الزامات استاندارد مقایسه نموده و نحوه صحیح کاربرد بتن را بیاموزند.

سرفصل مطالب

سرفصل مطالب ارائه شده در این دوره بر اساس سیلابس مصوب وزارت علوم به شرح زیر است:

۱- معرفی اجزای بتن دانلود
۲- خواص بتن دانلود
۳- طرح اختلاط دانلود
۴- کنترل کیفیت بتن دانلود
۵- ملاحظات دوامی بتن دانلود
۶- ملاحظات اجرائی بتن (ساخت، حمل و ریختن بتن) دانلود

ارزیابی دوره

نمره پایان ترم این دوره بر اساس حضور و غیاب افراد و امتحان پایان ترم ارزیابی می شود. امتحان کتبی در انتهای دوره از مبنای ۱۶ محاسبه و دانشجو می بایست با حضور به موقع و فعالیت کلاسی ۴ نمره دیگر را اخذ نماید

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.