دوره اموزشی

طرح درس استاتیک

شناسه : 2825 27 سپتامبر 2020 - 17:05 1111 بازدید ارسال توسط :

درس استاتیک یکی از دروس پایه ای رشته مهندسی عمران است که با آموزش ابزارهای ارائه شده در ان، می توان نیروها وارده به سازه ها را تحلیل کنیم

طرح درس استاتیک
پ
پ

درس استاتیک یکی از دروس پایه ای رشته مهندسی عمران و سایر رشته های مرتبط هست. پایه و اساس این درس قوانین نیوتن است که به ما کمک می کند مسائل را با استفاده از ابزارهایی که در این درس آشنا خواهیم شد، نیروها وارده به سازه ها را تحلیل کنیم.  علاقه مندان برای شرکت در دوره استاتیک دکتر گرشاسب خرائنی، می توانند به سایت دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب مراجعه نمایند.

هدف دوره

استاتیک یا ایستایی‌ شاخه‌ای از دانش فیزیک (مکانیک) و علوم مهندسی است که به بحث و مطالعه دربارهٔ سامانه‌های فیزیکی در حال تعادل ایستا (یا تعادل استاتیکی) می‌پردازد. تعادل ایستا حالتی است که در آن، مکان نسبیِ زیرسامانه‌ها نسبت به یکدیگرتغییر نکند یا آنکه اجزا و سازه‌ها در اثر اعمال نیروهای خارجی، در حال ایستا و سکون باقی بمانند.

مهندسان از اصول استاتیک به‌منظور طراحی پل‌ها، خانه‌ها، تونل‌ها و دیگر ساختارهای ایستا به نحوی استفاده می‌کنند که از عدم فروپاشی آن‌ها اطمینان لازم، حاصل شود. استاتیک از جمله مباحثی است که در تجزیه و تحلیل سازه‌ها و نیز به هنگام مطالعات سیالات در حالت سکون مثل پایدای سدها تحت فشارهای عظیم هیدرو استاتیکی آب کاربرد بسیار دارد و پیش نیاز درس مقاومت مصالح (مکانیک ماده‌ها) محسوب می شود.

محتوای دوره

مرجع توصیه شده برای آموزش دوره استاتیک، کتاب آقایان بیر و جانسون است. این کتاب با نثری ساده و دسته بندی مناسب مفاهیم می تواند موضوعات را به خوبی به دانشجویان منتقل نموده و البته نمونه های ذکر شده در این کتاب برای دانشجویان رشته مهندسی عمران قرابت بیشتری دارد. متن اصلی کتاب ویرایش ۱۲ ام در ادامه برای دانلود علاقه مندان قرار گرفته است. همچنیان از لینک مربوطه می تواند فایل راهنمای حل تمرین کتاب را دریافت نمائید. توصیه می شود دانشجویان محترم لزوما برای موفقیت در این درس تمرین های ارائه شده را حل نمایند و برای استفاده از خودآمز حل تمرین، پاسخ های خود را با جواب های ارائه شده مقایسه نمایند.

کتاب استاتیک بیر و جانسون، به فارسی نیز ترجمه شده و یک نمونه از فایل های تهیه شده در ادامه برای دانلود قرار گرفته است.

همچنین برای علاقه مندانی که تمایل به توسعه دانش خود دارند، اخرین نسخه کتاب مریام و همکاران در لینک زیر قرار گرفته است

سرفصل مطالب

  • تعادل در حالت ۲ بعدی و ۳ بعدی،
  • خرپاهای ۲ بعدی،
  • ماشین ها،
  • تیرها،
  • ممان اینرسی سطح،
  • کابل‌ها و
  • کار مجازی

ارزشیابی دوره

نمره پایان ترم این دوره بر اساس ارزشیابی فعالیت کلاسی دانشجویان در طول ترم و نمره امتحان پایان ترم ارزیابی می شود. امتحان کتبی در انتهای دوره از مبنای ۱۶ محاسبه و دانشجو می بایست با حضور به موقع و حل تمرین های ارائه شده در طول کلاسی ۴ نمره دیگر را اخذ نماید

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.