دوره آموزشی

دوره تکنولوژی بتن پیشرفته

شناسه : 2704 22 اکتبر 2020 - 16:31 2054 بازدید ارسال توسط :

درس تکنولوژی عالی بتن یا تکنولوژی بتن پیشرفته، با هدف شناخت مشخصات و خواص بتن در سطح ریزساختار طراحی شده است تا به کمک آن دانشجویان ضمن درک رفتار بتن قادر شوند خواص بتن را توسعه داده و مشخصات مطلوب را از بتن دریافت نمایند.

دوره تکنولوژی بتن پیشرفته
پ
پ

دوره بتن پیشرفته (تکنولوژی عالی بتن)، برای دانشجویان دوره کارشناسی ارشد عمران گرایش های سازه و مهندسی مدیریت ساخت طراحی شده است. علاقه مندان برای شرکت در دوره تکنولوژی بتن پیشرفته دکتر گرشاسب خرائنی، می توانند به سایت دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب مراجعه نمایند.

هدف دوره

دوره تکنولوژی بتن پیشرفته، با هدف شناخت مشخصات و خواص بتن در سطح ریزساختار طراحی شده است تا به کمک آن دانشجویان ضمن درک رفتار بتن قادر شوند خواص بتن را توسعه داده و مشخصات مطلوب را از بتن دریافت نمایند.

این به معنای توسعه فهم از بتن و فراتر رفتن از سطح ماکرو به جزئیات ریزساختار بتن است. لازمه این این موضوع درک رفتار شیمیائی مواد، جزئیات ساختار و پیوندهای بلورها در ریزساختار  و مدلسازی رفتار مکانیکی مواد است. لذا بتن پیشرفته فراتر از شناخت بتن به عنوان یک ماده ساختمانی، به مرزهای بین رشته ای حرکت کرده و از دانش شیمی، متالورژی و مکانیک مواد بهره می برد.

با کمک این شناخت دقیق از مشخصات بتن، دانشجویان می توانند رفتار بتن را در سطح ماکرو درک کرده و حتی با تغییر پارامترها و مواد بتوانند به رفتار جدید دست یاند. توسعه مشخصات بتن به بکارگیری الیاف، نانو مواد، تولید از افزودنی های متفاوت مانند پوزولانها، روان کننده ها و …. همه و همه نتیجه درک ضحیح رفتار بتن در سطح ریز ساختار بوده و توانسته است خواص فراتری را برای تن های امروزی بدست آورد. ساخت بتن های توانمند با دوام بالا در برابر عوامل شیمیائی، بتن های مقاومت بالا با کسب مقاومت های بسیار بالا، بتن های SCC با قابلیت خودتراکمی، بتن های دارای انعطاف پذیری و مقاومت کششی مطلوب، بتن های با نفوذپذیری بسیار کم و ناتراوا و … همه و همه محصول این توسعه رفتار است که هدف درس تکنولوژی بتن پیشرفته می باشد.

محتوای دوره

برای هدف این درس متون مرجع زیادی می توان در دنیا معرفی کرد ولی از میان تمام مراجع کتاب با ارزش پرفسور مهتا با عنوان بتن پیشرفته (ریزساختارها و خواص بتن) مرجع آموزشی مناسبی است که با زبان روان و توضیحات مفصل تلاش کرده است این حوزه دانشی را برای فراگیران آسان کرده و انتقال دهد.

این کتاب به همت دکتر رمضانیانپور و دکتر قدوسی و همکارانشان به زبان فارسی ترجمه شده و برای دانشجویان فارسی زبان که تسلط کافی برای مطالعه متن اصلی را ندارند، امکان بهره مندی از کتاب را فراهم می کند. این کتاب را می توانید از لینک زیر دانلود نمائید:

سرفصل مطالب

با توجه به آنکه گذراندن دوره تکنولوژی بتن (کارشناسی عمران) پیش نیاز این دوره است؛ انتظار آن است که دانشجویان با مفاهیم بتن و رفتار بتن در سطح ماکرو آشنائی داشته باشند. لذا پیش از شروع دوره، مرور مطالب یادگیری شده در تکنولوزی بتن از تمام فراگیران درخواست می شود.

در این دوره مطالب زیر با ترتیب مشخص شده ارائه خواهد شد:

۱- معرفی شیمی سیمان های هیدرولیک

۲- ریز ساختار بتن

۳- سنگدانه ها

۴- مواد افزودنی

۵- خواص بتن تازه

۶- خواص مکانیکی بتن (مقاومت و پایداری ابعاد)

۷- خواص دوامی بتن

۸- بتن و محیط زیست

۹- مروری بر مباحث نوین در مکانیک بتن

 

ارزیابی دوره

دانشجویان حاضر در این دوره می بایست علاوه بر فراگیری مباحث طرح شده در دوره، یک فعالیت پژوهشی را به انجام رسانند. هدف از این فعالیت پژوهشی آشنائی فراگیران با مباحث جدید طرح شده در حوزه تکنولوژی بتن پیشرفته و ایجاد انگیزه در دانشجویان برای توسعه دانش این حوزه است.

برای این منظور دانشجویان بایست با انتخاب یک از خواص بتن، سه مقاله پژوهشی جدید (۲۰۱۶ به بعد) از یکی از مجلات معتبر (مانند Concrete research یا  Construction Building Material , ACI Material …..) مرتبط را بررسی و مقایسه نتایج را در قالب یک گزارش بک کلاس ارائه نمایند. انتظار از دانشچویان درک پژوهش بررسی شده و ارائه نتایج آن در مقایسه با دیگر مطالعات به منظور شناسائی فرصت های جدید پژوهشی است.

نمره نهائی دانشجویانی ترکیبی از امتحان کتبی و نمره اخذ شده از فعالیت پژوهشی است. برای فعالیت پژوهشی حداکثر نمره ۶ از ۲۰ در نظر گرفته شده است و ۱۴ نمره دیگر بر اساس نمره احذ شده در امتحان پایان ترم محاسبه می گردد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.