نشریه مهندسی عمران امیرکبیر

مقاله مدل تخصیص ریسک با استفاده از تئوری بازی ها

شناسه : 3920 01 سپتامبر 2021 - 14:21 759 بازدید ارسال توسط :

انتشار مقاله مدل تصمیم گیری گراف برای تخصیص ریسک در قراردادهای طرح و ساخت، با استفاده از تئوری بازی ها در نشریه مهندسی امیرکبیر

مقاله مدل تخصیص ریسک با استفاده از تئوری بازی ها
پ
پ

نشریه مهندسی عمران امیرکبیر در شهریور ماه ۱۴۰۰ مقاله ای را از دکتر خزائنی با عنوان “مدل تصمیم گیری گراف برای تخصیص ریسک در قراردادهای طرح و ساخت، با استفاده از تئوری بازی ها” منتشر نموده است. هدف این مقاله ارائه یک مدل تصمیم گیری برای تسهیم ریسک های پروژه بین ذبنفعان می باشد.

پروژه های ساخت، درگیر حجم قابل ملاحظه ای از ریسک‌ها هستند که موجب می‌شود، توافق بر نحوه تخصیص ریسک ها بین عوامل بیشترین مدت زمان مذاکرات قراردادی را به خود اختصاص داده و در واقع شرط موفقیت پروژه شناخته می‌شود. به دلیل برداشت‌های متفاوت و منافع متضاد عوامل پروژه، مذاکرات تخصیص ریسک به منظور انتخاب تخصیص بهینه ریسک‌ها، فرآیندی دشوار و پر هزینه است.
در این مقاله با مدلسازی مذاکرات تخصیص ریسک در چهارچوب تحلیل حل اختلاف بر مبنای تئوری بازی ها، یک رویکرد تصمیم‌گیری بر مبنای مدل گراف برای حل مذاکرات قراردادی و انتخاب تخصیص ریسک بهینه توسعه داده شده است. در این رویکرد، با تحلیل رفتار بازیگران و تصمیم‌گیرندگان فرآیند تخصیص ریسک، اولویت های تصمیم‌گیری ذینفعان در قالب تحلیل هزینه – فایده هر تخصیص ریسک محاسبه شده و با پیش بینی حرکت های متقابل هر طرف برای کسب بیشترین منافع یا فرار بیشترین زیان، مدلی خاص برای دستیابی به تفاهم بین تصمیم‌گیرندگان به منظور توافق بر انتخاب تخصیص بهینه ارائه می‌شود.
مدل پیشنهادی در قالب یک برنامه نرم افزاری در محیط متلب پیاده سازی شده است و نتایج آن در یک پروژه موردی حوزه آب و نیرو مورد بررسی و مقایسه قرار گرفته است. مدل پیشنهادی این مزیت حیاتی را دارد که بر خلاف مطالعات مشابه، صرفا عامل مسئول مدیریت ریسک را تعیین نمی کند بلکه اقدامات لازم برای رسیدن به تخصیص ریسک متعادل را بیان کرده و تبعات تصمیم را برای تصمیم گیرنده روشن می نماید.
این مقاله در شهریور ماه ۱۴۰۰ به صورت برخط در دسته مدیریت استراتژیک پروژه ها، مدیریت ریسک و مدیریت قراردادها ی ملی نشریه امیرکبیر منتشر گردیده است. برای دانلود اصل مقاله به زبان فارسی  اصل مقاله ۲٫۳۵ MB و به زبان انگلیسی  اصل مقاله [English] می توانید از لینک های ارائه شده استفاده نمائید.
برای مطالعه بیشتر در حوزه تخصیص ریسک می توانید به مطالب زیر مراجعه نمائید:

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.