مقاله علمی و پژوهشی

شناسائی ریسک های مشارکت عمومی خصوصی آب و فاضلاب

شناسه : 3951 18 اکتبر 2021 - 11:11 403 بازدید ارسال توسط :

مقاله شناسائی و ارزیابی ریسک پروژه های مشارکت عمومی خصوصی آب و فاضلاب با راهنمائی دکتر خزائنی در مجله Construction Innovation منتشر گردید.

شناسائی ریسک های مشارکت عمومی خصوصی آب و فاضلاب
پ
پ

مقاله Risks of water and wastewater PPP projects: an investors’ perspective با راهنمائی و مشورت دکتر خزائنی در ژورنال نوآوری های ساخت (Construction Innovation) منتشر گردید. در این تحقیق که بخشی از پایان نامه دکترا مهندسی مدیریت ساخت می باشد؛ با توجه به عدم وجود رویکرد فراگیر برای شناسایی ریسک و یک مدل قابل اعتماد برای ارزیابی ریسک در پروژه های مشارکت عمومی خصوصی، از ابزار FTA برای شناسایی خطرات و ترکیبی از IT2FS و فرمول بندی نمره ریسک برای ارزیابی خطرات استفاده شده است

اهداف مقاله

علیرغم نیاز به پروژه های آب و فاضلاب به دلیل کمبود منابع آب در ایران، لیکن این پروژه ها طولانی هستند و با خطرات متعددی مانند فقدان منابع مالی کافی همراه هستند. مشارکت های عمومی خصوصی (PPP) به عنوان یک رویکرد سازنده برای مقابله با مشکل کمبود بودجه دولتی مورد توجه قرار گرفته و به طور فزاینده ای برای ایجاد زیرساخت های مورد نیاز در کشورهای مختلف اجرا می شود. اگرچه در PPP ها می تواند بدهی دولت را کاهش دهد، سرمایه گذاران هنوز در مورد چگونگی مدیریت ریسک های مشارکت عمومی خصوصی مطمئن نیستند. بنابراین ، این مطالعه با هدف شناسایی و ارزیابی ریسک همه طرف های درگیر در پروژه های آب و فاضلاب ، از دیدگاه سرمایه گذاران انجام می شود.

روش تحقیق

ابتدا، عوامل خطری که در پروژه های آب و فاضلاب دخیل هستند با مصاحبه با متخصصان و بررسی ادبیات با استفاده از ابزار تحلیل درخت خطا (FTA) مشخص می شوند. دوم ، احتمال و تأثیر عوامل خطرناک مربوط به رویداد خاص با ترکیبی از مجموعه های فازی نوع ۲ (IT2FS) و فرمول بندی نمره خطر ارزیابی و تجزیه و تحلیل می شود. در نهایت، راهکارهایی برای مقابله با چالش برانگیزترین خطرات ارائه شده است

یافته های مقاله

شش رویداد دروازه ای ، یعنی خطرات مربوط به سرمایه گذاران مانند خطرات مربوط به مشاور سرمایه گذاران ، شرایط مخاطره آمیز از نظر پیمانکاران مهندسی ، تدارکات و ساخت (EPC) ، عوامل ریسک که بخش دولتی آنها را در نظر می گیرد ، مشاور بخش دولتی خطرات مرتبط که مشاور بخش دولتی آنها را چالش برانگیز می داند و عوامل خارجی با توجه به ادبیات تعریف شده است. با استفاده از ابزار FTA و مصاحبه با کارشناسان ، ۹۴ رویداد اساسی شناسایی شد. سرانجام ، از ترکیبی شدن IT2FS و فرمول بندی نمره ریسک ، پنج ریسک اصلی به عنوان “مشکل در تزریق منابع مالی به پروژه” ، “نوسان در نرخ تورم” ، “فرایند تصمیم گیری ضعیف” در بخش دولتی ، “مشکل واردات” تجهیزات مورد نیاز پروژه (مانند پمپ ها ، جمع آوری دانه ، جمع آوری زباله و غیره) از کشورهای دیگر “و” تأثیر شرایط خطرناک در پروژه های دیگر بر عملکرد پروژه PPP ” شناسائی گردید.

 

برای دسترسی به مقاله در ژورنال Construction Innovation  لطفا از لینک زیر استفاده نمائید:

 

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.