منطقه آزاد چابهار

عملکرد منطقه آزاد چابهار ؛ از افزایش محدوده تا انقلاب در زیر ساخت‌ها

شناسه : 2018 01 آوریل 2020 - 1:42 472 بازدید ارسال توسط : نویسنده : ساجده رحیمی منبع : اقتصاد 24

منطقه آزاد چابهار یکی از پر اتفاق ترین مناطق آزاد ایران است که در همه حوزه ها فعالیت داشته و توانست در سالی که گذشت با خبرهایی همچون توسعه در زیرساخت هاا، افزایش سرمایه گذاری و صادرات، الحاق بنادر آن به منطقه آزاد سالی پر بار رقم بزند.

عملکرد منطقه آزاد چابهار ؛ از افزایش محدوده تا انقلاب در زیر ساخت‌ها
پ
پ

به گزارش ساجده رحیمی از اقتصاد ۲۴ عملکرد منطقه آزاد چابهار در سال گذشته در مسیر توسعه زیرساخت ها و انجام پروژه های عمرانی چشمگیر بوده است.

بندر چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران با قرار گرفتن در مسیر کریدور شمال – جنوب، برخورداری از زیرساخت های مناسب برای حمل و نقل دریایی و مبادلات گسترده تجاری کشورهای هندوستان، افغانستان و کشورهای آسیای میانه و CIS، برخوردار است که به موجب آن حضور سرمایه گذاران و صاحبان کالا را در این بندر اقیانوسی توجیه پذیر می کند.

 

انقلاب در زیر ساخت‌ها

چابهار علاوه بر موقعیت جغرافیایی که اهمیت آن را دوچندان می‌کند، به زیرساخت‌هایی نیاز دارد که پاسخگوی سرمایه گذاری‌ها و نگاه‌های جهانی باشد. خوشبختانه زیر‌ساخت‌های منطقه آزاد چابهار در حال تکمیل است. به طوری که برای امسال در حدود ۲۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای این منظور درنظر گرفته شد.

گرشاسب خزائنی، معاون فنی و زیربنایی منطقه آزاد چابهار درباره اهمیت فعالیت‌های زیرساختی و عمرانی در منطقه آزاد چابهار به خبرنگار اقتصاد ۲۴ گفت: در منطقه آزاد چابهارامسال در حدود ۲۶۰ میلیارد تومان پروژه داریم که غالب آن در بخش زیر ساخت‌های صنعت صورت می‌گیرد و در بخش دیگر در قالب پروژه‌های گردشگری هستند.

وی افزود: یکی از این پروژه‌ها سایت پارک لیپار است و شامل هتل‌های پنج ستاره، باغ‌ها و رستوران‌ها و … می‌شود. دیگری پارک مجموعه گردشگری بلوچ است که بیشتر شامل پروژه‌های متوسط می‌شود و فرهنگ و بوم بلوچ را به گردشگران معرفی می‌کند.

خزائنی در ادامه گفت: پیکره ششم نیز جزو پروژه‌های پر اهمیت منطقه محسوب می‌شود که شامل فعالیت‌های دریایی است و تفریحات، اقامت و هتل‌های دریایی و جنگل حرا را در بر می‌گیرد.

معاون فنی و زیربنایی منطقه آزاد چابهار افزود: علاوه بر سایت‌های گردشگری، برخی فعالیت‌ها مانند پارک حیات وحش، سایت‌های بازی و شناگاه را نیز ایجاد کرده ایم؛ با توجه به اینکه چابهار تابه‌حال شناگاه و پلاژ ساحلی و تفریحات دریایی نداشته این اقدام بسیار حائز اهمیت محسوب می‌شود.

 

معافیت چابهار از تحریم ها

از خبر‌های خوب سال ۹۸ برای بندر دردانه ایران، معافیت آن از تحریم‌های آمریکا بود. در حقیقت امضای توافقنامه سه جانبه ایران، افغانستان و هند و سرمایه گذاری هند و افغانستان در چابهار و تاثیرپذیری در اقتصاد کشور‌های منطقه سبب شد تا دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، بار دیگر چابهار را از این تحریم‌ها معاف اعلام کند.

به دنبال تلاش ایران برای توسعه بندر چابهار، دولت دهلی نیز در روند رو به رشد این بندر ساکت ننشسته است و تاکنون اقدامات مالی و عملیاتی خوبی انجام داده است. اردیبهشت ماه معاون دستیار وزیر خارجه آمریکا به طور رسمی از معافیت بندر چابهار از تحریم‌های آمریکا خبر داد و این شد سرآغاز خبرهای مسرت بخش این منطقه برای کشور.

عملکرد منطقه آزاد چابهار برای توسعه سرمایه گذاری

چابهار را بهشت سرمایه گذاری در ایران می دانند چرا که یکی از ۵ کریدور شناخته شده جهانی است و جزو ۳ کریدور استراتژیک جهانی محسوب می‎شود و مزیت‌های اقتصادی زیادی دارد؛ بنابراین کشور‌های بسیاری به خصوص کشور‌های همسایه به سرمایه گذاری در این منطقه علاقه نشان می دهند و همین امر موجب انتشار خبر‌هایی خوش و حتی شایعه‌هایی از حضور کشور‌های دیگر در آن شد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: توافقنامه سه جانبه میان ایران، هند و افغانستان نقطه عطفی در تاریخ این کشورهاست و در این توافقنامه، چابهار نیز امن ترین، ارزانترین و نزدیکترین مسیر دسترسی به بازار‌های منطقه‌ای به شمار می‌رود.

ولی سلطان والی ولایت نیمروز افغانستان با تاکید بر ضرورت گسترش روابط اقتصادی دو کشور گفت: زمان همکاری‌های منطقه‌ای و توسعه روابط است و ما باید روابط اقتصادی، سیاسی و همه جانبه را با ایران گسترش دهیم. ما آمادگی داریم تا صادرات، بسته بندی محصولات و میوه‌های خشک را پس از آماده سازی از طریق چابهار به کشور‌های مختلف ترانزیت کنیم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان تیرماه امسال گفت: ۱۱ قرارداد سرمایه گذاری در بندرچابهار در حال انعقاد است و تا قبل از پایان سال جاری شاهد اجرایی شدن آن‌ها خواهیم بود.

در برنامه بودجه سال ۲۰۲۰-۲۰۲۱ هند، بودجه بندر چابهار را دو برابر کرد که این افزایش بودجه پروژه بندر چابهار در زمانی که تنش‌ها میان ایران و آمریکا بسیار افزایش یافته است، نشان دهنده اهمیت این پروژه برای هند و همچنین تعهد دهلی نو برای تکمیل بندر چابهار است.
گزارش کامل را در سایت اقتصاد۲۴ مطالعه نمائید.

 

 

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.