گروه مالی و سرمایه گذاری شریف برگزار می کند:

آشنایی با قراردادهای BOT و مدیریت آن

شناسه : 136 25 دسامبر 2019 - 12:38 337 بازدید ارسال توسط :
سرفصلهای دوره: معرفی روش‌های تامین مالی پروژه‌ای Project Finance معرفی سیستم‌های اجرای پروژه‌ها Delivery System معرفی مفاهیم و ساختارهای تامین مالی BOT مراحل اجرای پروژه‌های BOT مدیریت ریسک در پروژه‌های BOT مدیریت بسته قراردادی در پروژه‌های BOT تنظیم موافقت‌نامه BOT راهبری مناقصه و انتخاب توسعه دهنده BOT
آشنایی با قراردادهای BOT و مدیریت آن
پ
پ

قراردادهای BOT ( ساخت، بهره‌برداری و واگذاری ) یکی از روش‌هایی است که در سال‌های اخیر در جهت آزادسازی اقتصادی، جلب سرمایه‌های خارجی و دسترسی به تکنولوژی پیشرفته مورد توجه کشورهای در حال توسعه قرار گرفته است.

در این روش، ساخت و بهره‌برداری پروژه به مدت معینی توسط شرکتی که اصطلاحاً شرکت پروژه Project development company نام می‌گیرد، انجام شده و انتقال پروژه به کارفرما، پس از طی مدت معین و بعد از تحصیل درآمد لازم تحقق می­‌یابد.

قراردادهای BOT در سال‌های اخیر نقش روزافزونی در اجرای پروژه‌های صنعتی و زیربنایی مانند نفت و گاز، نیروگاه‌ها، راه‌های عوارضی و تامین آب و تصفیه‌خانه‌ها در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه پیدا کرده است.

قراردادهای BOT بر این مبنا استوار است که بخش دولتی قادر نیست و یا تمایل ندارد منابع مالی لازم جهت اجرای یک طرح اقتصادی و یا یک پروژه زیربنایی را تامین نماید و آن را توسط بخش دولتی اجرا و مورد بهره‌برداری قرار دهد.

قراردادهای BOT به دولت امکان می‌دهد که بتواند منابع مالی، مدیریت و توانایی‌های بخش خصوصی داخلی و خارجی را به سمت پروژه‌های زیربنایی سوق دهد.

در دوره قراردادهای BOT با بررسی ابعاد گوناگون این روش سعی بر آن خواهد بود تا شرکت‌کنندگان با روش‌های تامین مالی پروژه‌ای و سیستم‌های اجرای پروژه‌ها آشنا شده و علاوه بر آن مهم‌ترین نکات قراردادهای BOT از جمله ساختارهای تامین مالی، مراحل اجرا، مدیریت ریسک و نحوه تنظیم موافقت‌نامه را فرا‌گیرند.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.