شرکت متروی تهران

فراخوان جذب سرمایه گذار برای تامین واگن مترو

شناسه : 3271 21 ژانویه 2021 - 0:17 536 بازدید ارسال توسط :

شرکت مترو برای تامین ۱۰۵ واگن قطار مترو، فراخوان جذب سرمایه گذار به روش مشارکت عمومی خصوصی (BOO) با مشاوره شرکت مهندسین مشاور بهرو با راهبری دکتر گرشاسب خزائنی برگزار می نماید.

فراخوان جذب سرمایه گذار برای تامین واگن مترو
پ
پ

شرکت مترو تهران با هدف تامین واگن قطار مترو از طریق مشارکت عمومی خصوصی فراخوان جذب سرمایه گذار به روش BOO برگزار نموده است. مشاور این پروژه شرکت مهندسین مشاور بهرو با راهبری دکتر گرشاسب خزائنی است.

 شرح فراخوان سرمایه گذاری

شرکت قطار شهری تهران و حومه (مترو) در نظر دارد تامین مالی، ساخت و بهره برداری از ۱۰۵ واگن قطار کسری ناوگان خط ۴ از طریق مشارکت عمومی خصوصی را در ازای تخصیص بخشی از درآمد حاصل از بهره برداری از خطوط مترو برای دوره زمانی محدود و معین به روش BOO و با استفاده از ظرفیت تبصره ۱۹ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشوربا شرایط ذیل به سرمایه گذار واجد شرایط واگذار نماید:

–  موضوع پروژه: مشارکت در تامین مالی، طراحی، ساخت و بهره برداری تعداد ۱۰۵ دستگاه واگن (به میزان ۷۰% آورده نقدی و تسهیلات بانکی) و بازگشت سرمایه از محل بهره برداری و نگهداری از حداقل واگن­های تامین شده به مدت حداکثر ۲۰ سال در خط مورد تائید شرکت متروی تهران

–  سرمایه پذیر: شرکت قطار شهری تهران و حومه (مترو)

–  مشاور: شرکت مشاور بهرو

–  دوره ساخت: ۳۰ ماه خواهد بود که از ماه ۱۸ تحویل و راه اندازی تدریجی واگن ها بر اساس برنامه زمانبندی آغاز می گردد

– دوره بهره برداری تجاری: حداکثر ۲۰ سال پس از ماه ۱۸ دوره ساخت (با تحویل اولین رام۷ واگنه) بر اساس مدل مالی پیشنهادی سرمایه گذار

– محل اجرا: خط ۴ متروی تهران خواهد بود و سرمایه پذیر متعهد می گردد دپو، پارکینگ، تسهیلات برق و دیگر زیرساخت های لازم را فراهم آورد.

– نحوه تامین مالی: مبلغ کل طرح، حدود ۱۱۶ میلیون یورو  معادل تقریبی  (۳۰۰۰ میلیارد تومان) می باشد. که از این مقدار ۳۰% از کل هزینه های ساخت واگن به صورت کمک بلاعوض (حدود ۹۰۰ میلیارد تومان) در تعهد دولت از محل تبصره ۱۹ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ خواهد بود. و سهم مشارکت سرمایه گذار شامل ۱۰% از هزینه ساخت واگن ها (حدود ۳۰۰ میلیارد تومان) در قالب آورده نقدی و سهم ۶۰% از هزینه ساخت واگن ها (حدود ۱۸۰۰ میلیارد تومان) در قالب تسهیلات بانکی می باشد.

– نحوه بازگشت سرمایه: بازگشت اصل و سود سرمایه گذاری از محل درامد مستقیم فروش بلیط و سایر درآمدهای جانبی شامل درآمد حاصل از ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی و درآمد محیطی (تبلیغات و فضاهای تجاری ایستگاه­ها) خواهد بود

فراخوان سرمایه گذاری مترو

برای نخستین‌بار رخ می‌دهد

برای نخستین بار در تاریخ شرکت متروی تهران و حومه، از تامین مالی خصوصی برای تامین ۱۰۵دستگاه واگن از طریق مشارکت عمومی خصوصی صورت می‌گیرد. پیش از این هیچ‌گاه بخش خصوصی در شرکت مترو چنین سرمایه‌گذاری‌ای نداشته و قرار است در آینده‌ای نزدیک این اتفاق رخ دهد؛ اتفاقی بی‌سابقه در دورانی که دولت و شهرداری تهران برای تامین بودجه توسعه مترو با مشکلات فراوانی روبه‌رو شده‌اند.

برای آشنائی با نحوه تعریف پروژه سرمایه گذاری و نحوه اخذ مجوزها، گزارش ارائه شده در لینک زیر را ملاحظه نمائید

سید مناف هاشمی

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.