طرح درس

سمینار و روش تحقیق

شناسه : 3083 02 دسامبر 2020 - 12:30 9200 بازدید ارسال توسط :

هدف از انجام سمینار آشنایی دانشجویان کارشناسی ارشد با اصول اولیه روش تحقیق و شیوۀ ارائه نتایج یک پژوهش است. و انتظار می رود ضمن تسلط بر حوزه دانشی خاص، یک مساله را به روش آکادمیک طرح نماید.

سمینار و روش تحقیق
پ
پ

هدف از انجام سمینار آشنایی دانشجویان کارشناسی ارشد با اصول اولیه روش تحقیق و شیوۀ ارائه نتایج یک پژوهش است. در درس سمینار دانشجو ابتدا با هماهنگی استاد راهنما، یک موضوع را انتخاب می‌کند. سپس با توافق و تایید استاد درس سمینار (دکتر خزائنی)، فرآیند مطالعه و پژوهش سمینار را بر اساس روش اموزش داده شده طی کلاس انجام داده و یافته های خود را در پایان ترم در قالب سمینار به صورت مکتوب و شفاهی ارائه می‌کند.

در این درس، از هر دانشجو انتظار می رود که بر جنبه های متفاوت و نواورانه یک حوزه دانشی خاص تسلط پبدا کرده و بتواند در قالب روش های اکادمیک، یک مساله علمی را در ان حوزه دانشی خاص برای حل به روش های آکادمیک طرح نماید. این تحقیق بایستی شامل بررسی سابقه و وضعیت موجود، جدیدترین کارهای انجام شده در زمینه موضوع تا این زمان، و روالهای آتی موردنیاز برای پاسخگوئی به پرسش های آن موضوع باشد.

ارتباط سمینار و پایان نامه

درس سمینار ارائه ای است که دانشجو را جهت انجام پایان نامه آماده می سازد بدین سبب از نظر فرمت و شکل کار فرقی بین سمینار و پایان نامه وجود ندارد. در این درس کار دانشجو بیشتر تمرکز بر گردآوری و تدوین و در حد دو واحد دانشگاهی است در صورتیکه در درس پایان نامه ضمن رعایت تمام مواردیکه در درس سمینار وجود دارد به خلاقیت، نوآوری و ارائه مطالب جدید علمی – پژوهشی اهمیت ویژه ای داده می شود و علی القاعده می بایست منجر به درج مقاله در مجلات معتبر علمی شود و در حد چهارتا شش واحد دانشگاهی است.

توصیه می شود موضوع سمینار و پایان نامه در راستای هم انتخاب گردد.

اهداف درس

اهداف شرکت در جلسات کلاس شامل آشنایی با روش های تحقیق و توانائی در تعریف یک مساله علمی است. در طی این درس، دانشجو می بایست ضمن جمع آوری، مطالعه و بررسی مراجع و اسناد منتشره در یک موضوع دانشی، بتواند یک مساله را به صورت علمی طرح و یک پروپوزال را بر اساس روش های اکادمیک تدوین نماید.

همچنین انتظار است که طی درس، دانشجو باروش های تحقیق آشنائی پیدا کرده و بتواند مهارت لازم برای پیشبرد یک تحقیق علمی و ارائه نتایج آن را بدست آورد. این مهم شامل آشنائی با روش های تحقیق، تکنیک های جستجو در مراجع دانشی، مهارت جمع آوری اطلاعات، توانائی مقایسه و تحلیل نتایج و نهایتا مهارت ارائه خواهد بود. هر یک از این تکنیک ها و مهارت ها نیازمند اموزش و تمرین دانشجو در طی دوره است که با انجام یک کار پژوهشی و ارائه ان در قالب سمینار صورت خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید:

نحوه نگارش سمینار کارشناسی ارشد

محتوای درس

بر اساس نظرات گروه محترم عمران دانشگاه ازاد اسلامی واحد تهران غرب سرفصل ها و عناوین قابل ارائه در کلاس به شرح زیر خواهد بود:

ارزیابی درس

نمره پایانی این درس بر اساس ارزیابی از کیفیت ارائه نهائی در پایان دوره صورت خواهد گرفت.

انتظار است که دانشجو در طی ارائه نهائی خود بتواند ضمن باز کردن موضوع برای خواننده و بررسی مراجع و نظرات متفاوت طرح شده در موضوع سمینار، نهایتا بتواند یک مساله علمی را برای حل به روش آمادمیک تعریف و طرح نماید. این مهم می تواند به شکل یک پروپوزال برای درس پایان نامه صورت گیرد

 

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.