نشریه مهندسی عمران امیرکبیر

مقاله شرکت در مناقصه مشارکت عمومی خصوصی

شناسه : 3914 01 سپتامبر 2021 - 14:06 729 بازدید ارسال توسط :

انتشار مقاله “شرکت یا عدم شرکت در مناقصه، تحلیل هزینه فرصت سرمایه گذاری مشارکت عمومی خصوصی” د رنشریه مهندسی عمران امیرکبیر توسط دکتر خزائنی

مقاله شرکت در مناقصه مشارکت عمومی خصوصی
پ
پ

در شهریور ماه ۱۴۰۰، مقاله با عنوان “شرکت یا عدم شرکت در مناقصه، تحلیل هزینه فرصت سرمایه گذاری مشارکت عمومی خصوصی (PPP)” توسط دکتر گرشاسب خزائنی و علی خزائنی در نشریه مهندسی عمران امیرکبیر منتشر گردید. هدف این مقاله ارائه استراتژی برای شرکت در مناقصات مشارکت عمومی خصوصی برای بخش خصوصی کشور و جلوگیری از هدر رفت منابع است.

 در هدف این مقاله امده است که : کاهش بودجه‌ عمرانی برای تکمیل طرح های نیمه تمام موجب شده است تعداد زیادی از دستگاه های دولتی و بخش عمومی مترصد جذب سرمایه گذار خصوصی بوده و فراخوان های متعددی برای جذب سرمایه گذار به روش مشارکت عمومی خصوصی در کشور برگزار شود. ولی تمامی پروژه های تعریف شده برای این روش موفق نبوده و سرمایه گذاران خصوصی برای شرکت در مناقصات این نگرانی را دارند که هزینه و زمان صرف شده برای تامین ضمانت نامه ها، مذاکرات تامین کنندگان مالی، تهیه طرح‌های توجیهی و …. را متضرر شوند. به همین دلیل سرمایه گذاران نیازمند یک مدل برای تصمیم گیری برای شرکت یا عدم شرکت در مناقصه مشارکت عمومی خصوصی هستند. در این مقاله، یک مدل تصمیم گیری چند معیاره ارائه شده است که با ارزیابی معیارهای موفقیت در یک مناقصه می‌تواند به سرمایه گذاران هزینه فرصت هر مناقصه را ارزیابی نماید.

نتایج پیاده سازی این مدل در ۱۱ پروژه حوزه صنعت آب و نیروگاهی کشور، نشان می‌دهد تصمیم سرمایه گذاران برای شرکت یا عدم شرکت در مناقصه علاوه بر جذابیت مالی طرح، به نحوه سازماندهی و سوابق پایبندی تعهدات توسط دستگاه اجرائی وابسته است. همچنانکه سرمایه پذیران دولتی و عمومی می توانند با ارائه مشوق های مالی و مکانیسم‌های کاهش ریسک شانس موفقیت طرح را افزایش دهند.

برای دانلود این مقاله که در حوزه مدیریت استراتژیک پروژه ها و مدیریت قراردادها ی ملی دسته بندی شده است را می توانید  زبان فارسی  اصل مقاله ۲٫۴۳ MB و انگلیسی  اصل مقاله [English] از لینک های داده شده کنید

 

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.