مرکزپژوهش های مجلس شورای اسلامی

تصویری از ریشه مشکلات اقتصادی ایران

شناسه : 2489 20 جولای 2020 - 0:04 993 بازدید ارسال توسط :

اگر می خواهید ریشه مشکلات اقتصادی ایران را درک کنید و تصویر آینده داشته باشید، خوب است به گزارش مرکز پژوهش ها از وضعیت اقتصادی کشور در ۱۳۹۹ نگاهی بیندازید.

تصویری از ریشه مشکلات اقتصادی ایران
پ
پ

اگر می خواهید ریشه مشکلات اقتصادی ایران امروز را درک کنید و فراتر از حرف های شعاری، تصویری واقعی از آینده اقتصاد کشور داشته باشید، خوب است به گزارش اخیر مرکز پژوهش ها نگاهی بیندازید.

در گزارش مرکزپژوهش های مجلس شورای اسلامی (معاونت پژوهش های اقتصادی)، که با عنوان “تصویری از وضعیت اقتصادی کشور؛ چالش ها و راهکارها” در خرداد ۱۳۹۹ منتشر نموده است شاخص های عمده اقتصادی کشور بررسی و مقایسه گردیده است. خلاصه این گزارش را می توانید در لینک زیر مشاهده نمائید.

در تصویری که این گزارش از ریشه مشکلات اقتصادی ایران در ابتدای سال ۹۹ می دهد، هنوز معضلات اساسی اقتصاد پابرجا و مداوم مانده است. کاهش رشد اقتصادی، نرخ پائین سرمایه گذاری، افزایش شاخص های نابرابری، رتبه نامناسب شاخص کسب و کار، رشد بالای پایه پولی و نقدینگی و محدودیت بازرهای صادراتی به چند کشور محدود و عمدتا کالای خام.

��مرکز پژوهش های مجلس.pdf�-۲-۱

  • رشد اقتصادی:

در حالیکه نرخ رشد اقتصادی هدف برنامه های پنجم و ششم توسعه ۸ درصد تعیین شده است متوسط رشد اقتصادی کشور از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۸ نزدیک به صفر درصد بوده است. مهمتر از متوسط رشد اقتصاادی پایین کشاور در سال های اخیر: پر نوسان بودن رشد

  • سرمایه گذاری

تشکیل سرمایه ثابت از سال ۱۳۹۰ به بعد همواره روندی نزولی داشته است. این موضوع به خصوص از منظر پتانسایل رشاد اقتصاادی ساال های آینده بسیار هشدار دهنده خواهد بود. انباشت سرمایه در بخاش نفات و زااز، صانعت، معادن، سااختمان و ارتباطات از سال ۱۳۹۱ به بعد منفی شده است

  • شاخص های نابرابری

روند صعودی ضریب جینی و نسبت ده درصد ثروتمندترین به ده درصد فقیرترین جمعیت از ساال ۱۳۹۲ نشاان دهنده افزایش قابل توجه نابرابری و شکاف اجتماعی در نتیجه رشد اقتصادی منفی و تورم بالای اقتصاد طی این سال ها بوده است.

  • وضعیت محیط کسب وکار

در شاخص رقابت پذیری، رتبه ایران ۹۹ از ۱۴۰ کشور جهان (رتبه ۲۰ در سند چشم انداز پیش بینی شده بود) و رتبه در شاخص بین المللی انجام کسب کار، رتبه ایران ۱۲۷ از ۱۹۰ کشور (رتبه ۱۸ در سند چشم انداز) بوده است. بدترین نماگرهای ایران: بازار کار (رتبه ۱۴۰ بدترین جهان)، ثبات اقتصاد کلان (رتبه ۱۳۴ ) و کارایی بازار کالا (رتبه ۱۳۳ ) بوده است.

  • شکاف قابل توجه هزینه ها و درآمدها

با افزایش بدهی های دولت و شرکت های دولتی به بیش از ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان، تامین مالی بودجه عمدتا از محلی غیر از درآمد های پایدار صورت گرفته است

رشد پایه پولی و نقدینگی

هزینه تعلل در اصلاح نظام بانکی، افزایش زیان انباشته سیستم بانکی است. نگاهی به شکاف ترازنامه ای و شکاف درآمد -هزینه بانک های بورسی به خوبی نشان می دهد.

  • ریشه های مشکلات فعلی اقتصادی ایران

در پایان، این گزارش راهکارهائی برای بهبود اقتصاد کشور ارائه داده است. سیاست هائی که فراتر از درستی یا نادرستی، چگونگی پیاده سازی آنها چالش عمده ای در برابر دولت ها خواهد بود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.