همکاری در تدوین

دستورالعمل انتخاب مناسب­ترین روش تدارک پروژه

شناسه : 937 11 فوریه 2018 - 0:03 280 بازدید ارسال توسط :

دستورالعمل انتخاب مناسب­ترین روش تدارک پروژه (نشریه 717) انتشارات سازمان برنامه و بودجه در نظام فنی اجرایی کشور،‌ انتخاب روش تامین مالی و روش اجرای پروژه جزو الزامات پدید آوری طرح‌ها و پروژه‌های سرمایه‌گذاری شمرده شده است. انتخاب و تصمیم‌گیری در رابطه با این دو موضوع، نیازمند به کارگیری فرایندی یکپارچه و نظام‌مند است. هدف […]

دستورالعمل انتخاب مناسب­ترین روش تدارک پروژه
پ
پ

دستورالعمل انتخاب مناسب­ترین روش تدارک پروژه (نشریه 717)

انتشارات سازمان برنامه و بودجه

در نظام فنی اجرایی کشور،‌ انتخاب روش تامین مالی و روش اجرای پروژه جزو الزامات پدید آوری طرح‌ها و پروژه‌های سرمایه‌گذاری شمرده شده است. انتخاب و تصمیم‌گیری در رابطه با این دو موضوع، نیازمند به کارگیری فرایندی یکپارچه و نظام‌مند است. هدف از تهیه نشریه شماره ۷۱۷ آشنا کردن مسئولین دستگاه‌های اجرایی با واژه‌شناسی و ادبیات موضوع، معرفی انواع روش‌های متداول تدارک پروژه و تلاش در ارایه الگوهایی برای انتخاب بهینه این روش‌ها برای اجرای پروژه‌هاست. در مورد روش‌های انجام پروژه‌ها نیز، روش‌های متنوع توام با طراحی، ساخت و بهره برداری که از سویی موجب صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود و با روش‌های تامین مالی غیر متعارف هم آهنگی دارد و از سوی دیگر ممکن است کیفیت را تحت تاثیر قرار دهد، ابداع و به کار گرفته شد.

انتخاب روش تدارک پروژه، شامل تصمیم‌گیرهایی مانند تعیین بسته‌های کاری، تعیین حوزه‌های خدمتی که جداگانه یا توام با یکدیگر انجام می‌شود، ترتیب سازمانی نهادهای حاضر در پروژه برای هر بسته کاری پروژه، تعیین روش قیمت گذاری و پرداخت هر بسته کاری و در نهایت تعیین روش ارجاع کار و واگذاری هر بسته کاری پروژه است. تعیین روش تدارک پروژه که شامل دو جز روش تامین مالی و روش انجام پروژه است، از مهم‌ترین تصمیم‌های راهبردی در چرخه عمر پروژه است. انتخاب مناسب آن تاثیر عمده‌ای در موفقیت پروژه خواهد داشت. منظور از روش تامین مالی، روشی است که با به کارگیری آن، ساختار، نوع منابع پولی اعم از نقدی و اعتباری، روش بازپرداخت مبالغ استقراضی مورد نیاز پروژه، روابط قراردادی تامین مالی یا نهادهای ذی دخل مانند دستگاه اجرایی، وزرات امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی، بانک عامل، سرمایه گذار و پیمانکار تعیین و منابع مالی مورد نیاز مشخص می‌شود.

مقصود از روش انجام پروژه نیز، تعیین روش انجام کارها و خدمت‌های مورد نیاز پروژه (به استثنای تامین مالی) است. در حقیقت روش انجام پروژه، انجام پروژه، نحوه‌ی سازماندهی و ترکیب حوزه‌های خدمت مورد نیاز در چرخه‌ی عمر پروژه شامل مدیریت، طراحی، ساخت، نصب، راه اندازی، بهره‌برداری، نگهداری و برچیدن تاسیسات و تسهیلات پروژه است که به وسیله کارفرما یا به کارگیری یک یا چند نهاد انجام می‌شود.

تصمیم‌های راهبردی (استراتژیک) در چرخه عمر پروژه

روش تدارک پروژه

روش تامین مالی پروژه (شرح روش‌ها و الگوی انتخاب روش بهینه)

روش انجام پروژه (شرح روش‌ها و الگوی انتخاب روش بهینه)

ساختار کلی انتخاب روش تدارک پروژه

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.