مجله مهندسی عمران مدرس منتشر کرد:

ارزیابی مقاومت سایشی بتن بازیافت شده از تایر ضایعاتی

شناسه : 97 25 دسامبر 2019 - 12:06 337 بازدید ارسال توسط : نویسنده : گرشاسب خزائنی
در این پژوهش به‌کارگیری همزمان پودر و خرده لاستیک و سیم و الیاف فولادی بازیافت شده از تایر ضایعاتی در مخلوط بتن، مورد بررسی مقاومت‌های سایشی و فشاری و وزن واحد حجم بتن قرار گرفته است
ارزیابی مقاومت سایشی بتن بازیافت شده از تایر ضایعاتی
پ
پ

مقاله علمی و پژوهشی

ارزیابی اثر همزمان لاستیک و الیاف فولادی بازیافت شده از تایر ضایعاتی بر مقاومت سایشی بتن

مجله مهندسی عمران مدرس

دوره ۱۹، شماره ۵ – ( ۱۳۹۸ )

امروزه از معضلات اصلی بشر حفظ محیط زیست در برابر وجود مواد ضایعاتی است. استفاده مجدد این مواد همچون لاستیک تایر ضایعاتی به عنوان جایگزینی بخشی از مصالح در ساخت بتن به عنوان یک استراتژی اساسی جهت دستیابی به توسعه پایدار محسوب می‌شود.
در این پژوهش به‌کارگیری همزمان پودر و خرده لاستیک و سیم و الیاف فولادی بازیافت شده از تایر ضایعاتی در مخلوط بتن، مورد بررسی مقاومت‌های سایشی و فشاری و وزن واحد حجم بتن قرار گرفته است. در پژوهش حاضر در ۱۲ طرح اختلاط از جایگزینی پودر و خرده لاستیک با ماسه به مقدار ۹، ۱۳/۵، ۱۸، ۲۲/۵ و ۲۷ درصد حجمی ماسه و افزودن سیم و الیاف فولادی بازیافتی از تایر به مقدار ۰/۵ درصد حجمی استفاده شده است.
نتایج آزمایشات نشان می‌دهد افزودن ۰/۵ درصد الیاف فولادی بازیافتی به بتن حاوی ۹ درصد پودر و خرده لاستیک، کاهش مقاومت فشاری را بهبود می‌بخشد و باعث افزایش مقاومت سایشی می‌شود. با افزایش درصد‌های جایگزینی پودر و خرده لاستیک با ماسه در مخلوط بتن همراه با ۰/۵ درصد الیاف فولادی بازیافتی، مقاومت سایشی بتن افزایش اما مقاومت فشاری و وزن واحد حجم بتن کاهش می‌یابد. مقاومت سایشی این نوع بتن‌های حاوی مواد ضایعاتی نسبت به بتن شاهد تا ۳۷/۵ درصد افزایش داشته است.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.