بانک جهانی

۱۰ سوال مهم برای شرکت در فراخوان مشارکت عمومی خصوصی PPP

شناسه : 3763 22 ژوئن 2021 - 3:21 674 بازدید ارسال توسط :

تصمیم به شرکت در یک فراخوان مشارکت عمومی خصوصی از سوی بخش خصوصی وابسته به ارائه اطلاعات کافی و متقن از طرف بخش عمومی است، و تهیه این اطلاعات پیش شرط شروع روند واگذاری است

۱۰ سوال مهم برای شرکت در فراخوان مشارکت عمومی خصوصی PPP
پ
پ

در مورد مشارکت های دولتی و خصوصی (PPP) از دیدگاه بخش دولتی مطالب زیادی نوشته شده است ، اما غالباً فراموش می کنند که بخش خصوصی نیز دیدگاه های خود را براساس برداشت هایش از بازار ملی و داخلی شکل می دهد. این برداشت ها همیشه مبتنی بر در دسترس بودن اطلاعات کمی و کیفی قابل اعتماد است.

بحث و گفتگو با مدیران بخش خصوصی نشان داد که خلا اطلاعاتی ، بیشتر اوقات ، موانعی است که منجر به تصمیم گیری برای “عدم مشارکت” در فراخوان های سرمایه گذاری شده است. رویه برگزاری مناقصات و فراخوان هائی که توسط مدیران بی تجربه در بخش عمومی انجام شده است؛ غالبا تردیدهای جدی را در بخش خصوصی برای موفقیت در مشارکت و سرمایه گذاری ایجاد نموده است. گزارش بانک جهانی از “تدارکات مشارکت عمومی خصوصی” (۲۰۱۷) اطلاعات مفیدی را در مورد آمادگی ۸۲ دولت برای اجرای PPP ارائه می دهد .

در سطح بین المللی، بسیاری از رهبران سیاسی علاقه مند به روش PPP شده اند و کارمندان بخش دولتی را برای تعریف پروژه های با سرمایه گذاری خصوصی تحت فشار قرار می دهند. نمونه ان تلاش های اخیر دولت ترامپ برای توسعه پروژه های زیرساختی است. ولی موفقیت در ابتکارات PPP مستلزم ارائه انبوهی از اطلاعات توسط بخش دولتی و ایجاد محیط های توانمند و چهارچوب های قانونی است که از منافع و تلاش های بخش خصوصی نیز محافظت می کند.

از آنجا که بخش خصوصی از خطر پذیری برخوردار است ، شرکت های سرمایه گذاری جدی در خش خصوصی اغلب سوالات زیادی دارند که می خواهند قبل از تصمیم گیری در مورد پیگیری شرکت در یک فراخوان PPP ، به طور قطعی پاسخ بگیرند. سوالات زیر، بدون ترتیب خاصی ، باید پاسخ داده شود:
سوال ۱: آیا این پروژه در زنجیره پروژه های زیرساختی استراتژیک ملی گنجانده شده است؟
سوال ۲: آیا پشتیبانی سیاسی گسترده و دو جانبه ای از پروژه وجود دارد؟
سوال ۳: آیا نهاد عمومی یا وزارتخانه قبلاً پروژه PPP تهیه کرده است؟
سوال ۴: آیا بخش دولتی می فهمد PPP واقعاً چیست و آیا انتظارات آنها از PPP منطقی است؟

سوال ۵: چرا تصمیم گرفته شد که روش PPP را دنبال کنید؟
سوال ۶: آیا پروژه قابل انجام امور بانکی است؟
سوال ۷: آیا ظرفیت نهادی برای مدیریت یک پروژه PPP وجود دارد؟
سوال ۸: آیا اندازه پروژه برای PPP مناسب است؟
سوال ۹: آیا روند مناقصه/فراخوان واقعا شفاف و رقابتی است؟
سوال ۱۰: آیا درک درستی از نقشهای مختلف شرکا و ذینفعان وجود دارد؟
سوالات بیشتری وجود دارد که بخش خصوصی باید از بخش دولتی بپرسد. با این حال ، پاسخهای کافی و مناسب به این ۱۰ سوال ، به شرکتهای بخش خصوصی کمک می کند تا تصمیم بگیرند که آیا می خواهند در یک فراخوان مشارکت عمومی خصوصی (PPP) شرکت کند یا خیر؟!.

برای مطالعه کامل مقاله لطفا به آدرس وبلاگ نویسنده مقاله، دیوید بکستر مراجعه نمائید.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.