تامین مالی پروژه ها

تامین مالی پروژه استریپ های پروازی فرودگاه امام خمینی

شناسه : 3502 10 فوریه 2021 - 16:15 590 بازدید ارسال توسط :

تامین مالی پروژه اصلاح استریپ های پروازی فرودگاه امام خمینی با تامین مالی بخش خصوصی به روش اجاره به شرط تملیک (BLT)

تامین مالی پروژه استریپ های پروازی فرودگاه امام خمینی
پ
پ

تامین مالی پروژه اصلاح استریپ‌ ها و بهسازی سطوح پروازی شهر فرودگاه امام خمینی (ره) با برآورد تقریبی ۸۷۶ میلیارد ریال از طریق مشارکت عمومی خصوصی با مدل قراردادی BLT (تکمیل، راه اندازی، اجاره و انتقال) برای مدت هیجده ماه به بخش خصوصی واگذار گردید

تصویب نامه دولت

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» هیئت وزیران در جلسه ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و با توجه به شرایط نا مساعد سطوح پروازی شمالی فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره)، با اجرای پروژه تامین مالی ، تکمیل، راه‌اندازی، اجاره و انتقال پروژه اصلاح استریپ‌ ها و بهسازی سطوح فوق به مسئولیت شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) (به نمایندگی از وزارت راه و شهرسازی) موافقت کرد.

این پروژه با برآورد تقریبی ۸۷۶ میلیارد ریال از طریق مشارکت بانک ها و سایر منابع مالی و پولی کشور طی انعقاد قراردادی به سهامداری شرکت مهندسی و توسعه نفت و گاز محمدیان که از طریق مذاکره رقابتی انتخاب گردیده است، اجرا می شود.

مدل مالی پروژه

مطابق این تصمیم، شرکت طرف قرارداد عهده دار تامین مالی فرودگاه به میزان  ۷۱۳ میلیارد ریال از منابع مالی مورد نیاز برای احداث و تکمیل این پروژه تا مرحله راه‌اندازی کامل و تسویه حساب هزینه‌ها در قالب مشار کت عمومی خصوصی با مدل قراردادی BLT (اجاره به شرط تملیک) برای مدت یکسال است، شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی نیز تأمین حدود ۱۶۳ میلیارد ریال از برآورد هزینه‌ها از محل منابع داخلی خود را تعهد می نماید.

همچنین، شرکت طرف قرارداد می‌تواند پس از عقد قرارداد واگذاری، پیمانکاری این پروژه و تأسیسات جانبی خاص آن را به پیمانکاران واجد صلاحیت و مورد تأیید خود واگذار نماید. پیش بینی اولیه دوره واگذاری معادل ۱۸ ماه مشتمل بر شش ماه دوره احداث و تکمیل و ۱۲ ماه دوره پرداخت اقساط (شامل اصل سرمایه و سود مصوب) به شرکت طرف قرارداد خواهد بود.

علاوه بر این، نرخ سود سرمایه‌گذاری شرکت طرف قرارداد در دوره واگذاری معادل نرخ سود سپرده بلند مدت دو ساله مصوب شورای پول و اعتبار بعلاوه سه درصد در زمان انعقاد قرارداد تعیین می‌شود.

ریسک ها و مسئولیت ها

مسئولیت نگهداری و بهره‌برداری از پروژه و تأسیسات جانبی خاص آن نیز پس از دوره احداث بر عهده شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی می‌باشد.

چنانچه دوره احداث، بر اثر تعلل شرکت طرف قرارداد و یا پیمانکاران بیش از شش ماه به طول انجامد، در دوره تأخیر نه تنها هیچ گونه سودی برای آورده شرکت طرف قرارداد منظور نخواهد شد، بلکه نسبت به استیفای حقوق دولت و تعیین تکلیف پروژه اقدامات لازم صورت خواهد پذیرفت.

متن تصویب نامه پروژه

متن تصویب نامه را می توانید از لینک زیر دانلود نمائید

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.