گفتگوی زنده در انیستاگرام

چالش های تامین مالی پروژه های زیرساخت

شناسه : 2205 15 می 2020 - 12:21 949 بازدید ارسال توسط :

گفتگوی زنده دکتر خزائنی با جناب دکتر فراهانی عضو شورای شهر و رئیس کمیسیون بودجه شهرداری تهران، با موضوع چالش های تامین مالی پروژه های حوزه زیرساخت و معرفی راهکار بازار زیرساخت برای تامین مالی پروژه های شهری

چالش های تامین مالی پروژه های زیرساخت
پ
پ

حوزه زیر ساخت عموما همراه  با پروژه های عظیم و با نیازمند حجم بالائی از سرمایه گذاری است. و در حالیکه منابع عمومی به شدت تحت فشار است و بودجه عمرانی روز به روز بیشتر آب رفته، حوزه زیرساخت نیازمند بکارگیری ابتکارات مالی برای تامین مالی پروژه ها است.

با همین دغدغه و نگرانی، مدتی است که مفهوم “بازار زیرساخت” را در محافل علمی و مدیریتی کشور پی گرفته ایم. بازار زیرساخت محلی برای تامین مالی پروژه های زیرساختی مبتنی بر ارزش ایجاد شده در ازای خدمات تولیدی است (خدماتی از قبیل برق، آب، ترافیک و ……). جائی که پروژه های حوزه زیرساخت در رقابت با دیگر بازارهای مالی، می تواند تامین مالی پروژه های بلند مدت و مطمئن را به انجام برساند.

بازار زیرساخت شرط پایداری مالی پروژه ها نیز هست. چرا که پروژه ای استارت نمی خورد مگر امکان سنجی و بازگشت سرمایه آن محاسبه شده باشد. اینگونه می توان از پایداری پروژه و از تعریف صحیح پروژه ها که دغدغه جدی متولیان در مرحله پدیداوری است مطمئن شد.

بازار زیر ساخت اصل را بر کارائی گذاشته و متولیان پروژه موظف به پاسخگوئی درباره عملکرد خود به سهامداران و خریداران می باشند. پس انتظار داریم شفافیت را افزایش داده و جایگزین دستگاه عریض و طویل نظارتی، حسابرسی کارامد مبتنی منافع سهامداران و تامین کنندگان مالی فراهم کند.

گفتگوی زنده در انیستاگرام

گفتگوئی را به صورت زنده خواهم داشت با جناب دکتر فراهانی عضو شورای شهر و رئیس کمیسیون بودجه شهرداری تهران، با موضوع چالش های تامین مالی پروژه های حوزه زیرساخت و معرفی راهکار “بازار زیرساخت” برای تامین مالی پروژه های شهری. در این گفتگو قصد دارم به چالش های پروژه های زیر ساخت بویژه پروژه های شهری بپردازیم. و گفتگو کنیم که با توجه به ظرفیت ها و محدودیت های موجود در کشور، چه ابتکارات و راهکارهائی برای تامین مالی پروژه ها وجود دارد.

در این گفتگو تلاش دارم تا به متولیان این حوزه یادآور کنیم که صرفا بر انجام پروژه ها تمرکز ننمایند، بلکه این حوزه را مانند بازر سرمایه یا بازار مسکن و مانند آن، فضائی برای تبدیل سرمایه ها به دارائی های قابل ارزش گذاری بدانند. بازاری که در ان امکان معامله دارائی های زیرساختی وجود داشته و بهره برداران امکان خرید و فروش خدمات ایجاد شده را داشته باشند.

این گفتگو به صورت زنده از طریق نرم افزار انیستاگران موسسه مدیریت پروژه آریانا قابل مشاهده است و عزیزانی که در حوزه زیرساخت فعال هستند و دغدغه دارند می توانند به ما بپیوندند و نظرات متخصصان را به اشتراک بگذاریم.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.