مجید فراهانی رئیس کمیته بودجه ونظارت مالی شورای شهر تهران

الزام استانداردهای مدیریت پروژه در مدیریت شهری

شناسه : 2171 29 آوریل 2020 - 13:55 309 بازدید ارسال توسط :

رعایت استاندارد‌های مدیریت پروژه در اجرای پروژه‌های شهری برای غلبه بر چالش های: پیچیدگی، ریسک، عدم قطعیت، فقدان مدیریت یکپارچه شهری و وجود ذینفعان زیاد در پروژه های مدیریت شهری الزامی می باشد.

الزام استانداردهای مدیریت پروژه در مدیریت شهری
پ
پ

مجید فراهانی رئیس کمیته بودجه ونظارت مالی شورای شهر تهران در نشست مجازی به تشریح ویژگی‌های پروژه‌های مدیریت شهری پرداخت. او با تاکید بر لزوم رعایت استاندارد‌های مدیریت پروزه در اجرای پروژه‌های شهری پیچیدگی، ریسک، عدم قطعیت، فقدان مدیریت یکپارچه شهری و وجود ذینفعان زیاد شهری را از جمله چالش‌های پروژه‌های شهری دانست.

پروژه‌های بزرگ شهری شامل ساخت تونل و بزرگراه و پروژه‌های غیر عمرانی شامل پروژه‌های فناوری اطلاعات، فرهنگی اجتماعی، پروژه‌های زیر ساختی بزرگ مانند برج میلاد و دریاچه شهدای خلیج فارس و پروژه‌های مترو می‌شود.

تکیه بر دانش مدیریت پروژه در اجرای پروژه‌های شهری

فراهانی با اشاره به برخی پروژه‌های موفق شهری گفت: یک پروژه موفق ارکان بسیاری دارد و برای رسیدن بدان باید از دانش موجود استفاده کرد. مدیریت پروژه در دنیا دانش است و در پرتو تجربیات هزاران مدیر پروژه ایجاد شده است. کیفیت اتفاقی نیست و بر اساس دانش باید پیش رفت.
او تاکید کرد: این دانش با استفاده از تجربیات جهانی، تحت عنوان استاندارد‌ها تعریف شده است.

مدیریت هزینه در پروژه‌های مدیریت شهری 
رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران با اشاره به برخی پروژه‌های مدیریت شهری گفت: پروژه‌های مدیریت شهری وضعیت خاصی دارند و به خاطر وضعیت خاص شهر، زمان-هزینه و هزینه-درآمد است.

او ادامه داد: یعنی شهرداری‌ها باید درآمد را به دست آورند و سپس هزینه کنند. این اقدامات مانند پروژه‌های دولتی نیست که تنها هزینه شود و باید موازنه‌ای در درآمد و هزینه ایجاد کرد.

مدیریت ریسک از ویژگی‌های پروژه‌های شهری

عضو شورای شهر تهران با اشاره به عدم قطعیت در پروژه‌های شهری گفت: ریسک و عدم قطعیت در پروژه‌های شهری وجود دارد. پروژه در فضای شهری ایجاد می‌شود و پیچیدگی‌های متعددی در این فضا است و بحث ریسک هم مطرح می‌شود.

او بیان کرد: اتفاقات پیش بینی شده و پیش بینی نشده در کمین پروژه‌های شهری است و این اتفاقات ممکن است پروژه را متوقف کند.

مدیریت یکپارچگی از ویژگی‌های پروژه‌های شهری

او با اشاره به عدم یکپارچگی مدیریت شهری تصریح کرد: فقدان مدیریت یکپارچه شهری از دیگر مشکلات است چرا که کمتر از نیمی از مدیریت‌های شهر در اختیار شهرداری است.

فراهانی گفت: در برخی فضا‌ها دولت خود را رقیب مدیریت شهری می‌داند و حاضر نیست بخشی از اختیارات خود را واگذار کند. باید مدیریت واحد باشد تا با تعامل مشکلات حل شود.

فراهانی با اشاره به دیگر خصوصیت پروژه‌های مدیریت شهری گفت: خصوصیت بعدی این است که پروژه‌های شهری بر هم زننده نظم موجود است. این دست پروژه‌های فضای محیط زیستی، مردم منطقه، ترافیک و… را تحت تاثیر قرار می‌دهد و ممکن است سبب گسست محله‌ای شود.

عضو شورای شهر تهران اضافه کرد: تعداد زیاد محلات شمالی و جنوبی تهران بر همین منوال شکل گرفته است چرا که اول محله واحد بوده، اما با اجرای پروژه‌ای گسست ایجاد شده است.

فقدان مدیریت ذینفعان مانعی برای پیشبرد پروژه‌های شهری

فراهانی تاکید کرد: همچنین معارضان زیادی در پروژه‌های شهری وجود دارد. پروژه در فضای شهری است و انواع و اقسام معارضان حقیقی و حقوقی اعم از اداره گاز، برق، راهنمایی رانندگی، شرکت‌ها و مالکان زمین‌ها را شامل می‌شود و بر این اساس خصوصیت سوم پروژه‌های شهری، پیچیدگی است.

رئیس کمیته بودجه ونظارت مالی شورای شهر تهران افزود: یکی از مشکلات پروژه‌های شهری این است که پروژه‌های شهری ذینفعان عجیب و غریب زیادی دارد. از نهاد‌های دولتی و قضایی گرفته تا نهاد‌های خاص و اشخاص حقیقی و حقوقی همه ذینفعانی هستند که بدون واسطه با شهرداری کار می‌کنند و از سوی دیگر نهاد بالادستی شهرداری مانند شورای شهر وجود دارد همچنین در یک پروژه معاونان شهرداری و شهرداران مناطق و… درگیر هستند که خود از دیگر پیچیدگی‌های این دست پروژه‌ها است.

 

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.